Penkios investavimo taisyklės žaliems

Pabaigus įžanginį tinklaraščio įrašą išėjau pasivaikščioti. Naujos idėjos gimsta pereinamuoju laikotarpiu tarp darbo ir poilsio yra pastebėjęs psichologas R. May (kitas su kūryba susijusias jo įžvalgas gali rasti čia). Vos išėjus laukan gimė idėja naujam įrašui. Trys mėnesiai – daug ar mažai? Ar daug informacijos galima surinkti, įsisąmoninti ir pritaikyti srityje, kurioje esi visiškai žalias? (pradžiamokslio užrašus surašyti užtruko kelias valandas, tačiau įrašą pabaigti ir papildyti fotografijomis… trys mėnesiai. Atidėliojimas – puiki tema kitam įrašui?).

Kelionė į naują, investavimo pasaulį, mane sugrąžino į paauglystės dienas, kuomet daug valandų prabėgo žaidžiant kompiuterinius žaidimus, kitaip tariant keliant level’į. Investavime galima surasti visus klasikinius kompiuterinių žaidimų traukos komponentus. Adrenalino pojūtis, sunkėjantys iššūkiai, o juos įveikus -pasitenkinimo jausmas /sense of achievement/. Skamba patraukliai, bet tuo pačiu ir pavojingai, nes investavimo “žaidime” pralaimėjimo kaina gali būti labai didelė. Nerti į nežinomus vandenis stačia galva nenorėjau, todėl pirmiausia patyrinėjau kitų žmonių jau ištirtus plotus. Bazinės žinios ir taisyklės, tikiu, gali apsaugoti nuo didelių nuostolių, todėl čia dalinuosi penkiais baziniais investavimo principais, kuriuos išmokau iš įvairių tinklalaidžių, tinklaraščių ir edukacinių projektų apie investavimą.

1 taisyklė. „Nedėk visų kiaušinių į vieną pintinę“ – sako kone kiekvienas viešai kalbinamas ekonomistas ir investuotojas pasakodamas apie pagrindinius investavimo principus. Nors investavimu rimtai domiuosi kiek daugiau nei tris mėnesius, šį posakį girdėjau tiek daug kartų, kad pastaruoju metu visada susijuokiu išgirdus kostiumuotą investuotoją kalbant apie kiaušinius. Viskas čia elementaru: nerekomenduojama už visas savo santaupas įsigyti vienos kompanijos akcijų, nes kompanijai bankrutavus neteksite savo investicijų… Ši taisyklė tampa vis svarbesnė augant pinigų kiekiui investiciniame krepšelyje. Alternatyvų kaip protingiau skirstyti pinigus yra daug, štai keletas iš jų:

  1. Bene paprasčiausias ir mažiausiai laiko reikalaujantis bei kone saugiausias pasirinkimas pradedantiesiems – visus savo pinigus investuoti į plačiai diversifikuotą globalų fondą (t.y. savyje talpinantį šimtus ar tūkstančius skirtingų sektorių įmonių akcijų iš skirtingų šalių) ar globalų ETF (biržoje prekiaujami investiciniai fondai). Tokia strategija ilgą laiką rėmėsi puikaus tinklaraščio šešinuliai autorius, kuris puikiai apibūdina savo pasirinkimo motyvus čia.
  2. Investuoti į kelis fondus, padengiančius iš esmės visus pasaulio regionus: tiek išsivyščiusias šalis, tiek besivystančias. Global + Emerging Markets fondai.
  3. Rizikingesnė ir daug daugiau žinių reikalaujanti alternatyva pradedančiajam investuotojui yra prie fondų pridėti pavienių įmonių akcijų, dalį pinigų investuoti į tarpusavio skolinimo platformas (P2P) ir nedidelį kiekį (5-10%) į kriptovaliutas.

2 taisyklė. Geriausias laikas investuoti buvo… vakar. Antras geriausias laikas yra šiandien. Gana apmaudu, kad nepradėjau investuoti prieš kelerius metus, nes sunku tikėtis tokių žvėriškų grąžų, kokias dauguma smulkiųjų investuojų sugeneravo 2021 m. Avanza (švediška platforma per kurią investuoju) pateiktais duomenimis, vidutinė platformos vartotojo grąža 2021 m. buvo… Wait for it. 20.6%. Iš savo raudonuojančių akcijų ir fondų tokios grąžos šiais metai tikrai nesitikiu. Bent jau būtų “į pliusą”. Ne pats pozityviausias startas, bet ilguoju lakotarpiu svertai turėtų pasikeisti.

3 taisyklė. Pirk, kai akcijos vertė krenta. Jei žinai, ką perki ir įmonėje neįvyko jokių drastiškų įvykių, savo portfelį pildyk, kai kainos smunka. Pradedančiųjų investuotojų problema, kad nepratę prie kainų svyravimo jie neretai išsiparduoda turimas akcijas jų kainoms krintant, o perka akcijas, kuomet jos yra ant bangos ir rodo rekordiškai gerus rezultatus. Apie tai daug kalba ekonomistas Tautvydas Marčiulaitis, kurio Lėto pelno tinklaraštis, mano nuomone, yra geriausia įžanga į investavimą kiekvienam pradedančiajam.

4 taisyklė. Neskubėk iššsiimti pinigų, kai fondų ar akcijų vertė krenta, nes istoriškai kaina visada pakildavo net jei reikėdavo palaukti metus ar tris. Žinoma, su sąlyga, kad žinai, ką nusipirkai. Priešingu atveju užsispyrėliškas bankrutuojančių ar realios vertės nekuriančių įmonių akcijų laikymas investiciniame krepšelyje generuos vis daugiau nuostolių. Bene didžiausio volatilumo (kitaip tariant akcijų kainų kintamumo), galima tikėtis investuojant į technologinius fondus ar akcijas.

5 taisyklė. Smulkusis investuotojas neturėtų per daug aktyviai spekuliuoti akcijomis ar kriptovaliutomis. Tai labai smagu (ypač, kai sekasi), bet statistika rodo, kad dauguma naujokų tokiu būdu praranda dideles pinigų sumas arba gauna ženkliai mažesnę grąžą nei tie, kurie investuoja į eilinį plačiai diversifikuotą pasyviai valdomą fondą. Šią taisyklę patvirtina ir mano naudojamos platformos Avanza 2021 metų duomenys (plačiau gali paskaityti čia).

Ir pabaigai dar viena auksinė investuotojų frazė – praeities rezultatai negrantuoja ateities rezultatų.

Ilgai ir nuobodžiai!

One thought on “Penkios investavimo taisyklės žaliems

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s